Gazze paraları 2 yıldır bankada!

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez, Gazze paralarının 2 yıldır banka hesabında bekletildiğini ve hala yerine ulaştırılmadığını açıkladı.  Bitmez’in verdiği bilgiye göre, bu kampanya neticesinde 66 milyon TL, 325 bin dolar, 3.5 milyon euro olmak üzere (takriben) 72 milyon TL toplandı. Ama toplanan bu paralar, İsrail istemediği için Gazze’ye teslim edilemiyor.

Başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere birçok kamu kurum ve kuruluşu tarafından 2 yıl önce İsrail’in kanlı saldırısı sonrası yerle bir olan Gazze için başlattığı kampanyada toplanan paralarla ile ilgili önemli bir iddia gündemi sarstı.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez, Milli Eğitim Bakanlığı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının topladığı Gazze yardım paralarının hala Gazze’ye ulaştıramadığını ve bir banka hesabında bekletildiğini açıkladı. Parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Gazze paraları ile şok açıklamalarda bulunan Bitmez, 27 Aralık 2008 tarihinde Siyonist İsrail’in Gazze’deki Müslümanlara karşı adeta bir soykırım olarak yaptığı Dökme Kurşun isimli saldırısının akabinde, başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşların ‘Dost ve kardeş Filistin halkının karşı karşıya bulunduğu sıkıntıların giderilmesine ve hafifletilmesine katkıda bulunmak amacıyla’ yardım kampanyası düzenlediklerini hatırlattı.

Ne kadar toplandı?

Bitmez, “Bu kampanya neticesinde 66 milyon TL, 325 bin dolar, 3,5 milyon euro olmak üzere (takriben) 72 milyon TL toplanmıştır. Maalesef toplanan bu paralar 2 yıldır bekletilmektedir ve sadece İsrail istemediği için Gazze’ye verilmemiştir” dedi.

İlgililer tarafından; bu paranın Vakıfbank’ın Finansmarketi’nde değerlendirildiğine ilişkin bilgi aktarıldığını kaydeden Bitmez, hükümete seslenerek, “Bir an evvel Gazze için toplanan bu yardım paralarını toplanma amacına uygun olarak Gazze’ye ulaştırınız. Ancak biz biliyoruz ki, siz İsrail’e rağmen bu yardımları Gazze’ye ulaştıramayacaksınız” diye konuştu.

İsrail ile tutarsız politika

AKP hükümetinin Türkiye-İsrail ilişkilerinde tutarsız ve ikiyüzlü bir politika yürüttüğünü anlatan Bitmez, Başbakan’ın Davos’taki ‘One minute’ çıkışı ve Mavi Marmara vahşeti sonrası dik duran ve tavır alan siyaset tarzını eleştirerek, “Bir işte kişinin ne söylediğine değil ne yaptığına bakılır” dedi.  Her fırsatta Filistin halkının mağduriyeti üzerinden İsrail’e laf çarparak prim yapmaya çalışan AKP’nin, icraata gelince söyleminin aksine İsrail’in istediği gibi hareket ettiğini belirten Bitmez, “Buna birkaç örnek vermek istiyorum. Gerçekte AKP döneminde Türkiye-İsrail ilişkileri tarihinde olmadığı kadar ileri seviyeye ulaşmıştır. İlk kez bir müslüman ülke meclisinde bir İsrail Cumhurbaşkanı konuşturuldu ve ayakta alkışlandı. İsrail, OECD üyeliğine Türkiye’nin onayı ile girdi. İsrail’in nükleer silahlarının kontrolü için Türkiye, BM’deki oylama çekimser kalarak İsrail lehine belirlemiştir. İsrail’in koruma altına alan füze kalkanı projesine NATO zirvesinde bu hükümet evet demiştir. Yaşanan bütün bu süreçlerde hiçbir askeri ve ticari anlaşma iptal edilmemiş bilakis artırılmıştır” şeklinde konuştu.

Somun pehlivanlIĞI

Hazİran 2011 seçimlerinin ardından Saadet iktidarının ilk icraatının bu yardımları Gazze’ye ulaştırmak olduğunu vurgulayan Bitmez, “AKP hükümeti İsrail’le ilişkiler noktasında verdiği dik duruş görüntülerine rağmen gerçekte her konuda İsrail’in istediği gibi ve İsrail lehine hareket etmektedir. Sayın Başbakan’ın ve hükümetin bu tavrı, üniversite olimpiyatlarının açılışı için gittiği Erzurumluların meşhur ifadesi ile ‘Somut Pehlivanlığı’ndan başka bir şey değildir” şeklinde konuştu. Gazze’nin kurtuluşu ve Türkiye’nin özlenen ve beklenen bin yıllık şerefli tarihi misyonuna dönmesinin; Milli Görüş’ün temel hedef, politika ve programlarının iktidar olmasıyla mümkün olduğunu vurgulayan Bitmez,  sözlerine şöyle devam etti: “Bunu gerçekleştirmek ise, İsrail’e karşı göstermelik olarak sert söylemlerde bulunarak asırlardan beri hakkı üstün tutan milletimizin duygularını okşayıp, İsrail’e gerçekte en ufak bir yaptırım uygulamayan AKP zihniyeti ile değil, ancak Milli Görüş’ün yegane temsilcisi Saadet Partisi ve icraata koyacağı şahsiyetli dış politika uygulamaları ile mümkün olacaktır” dedi.

Soykırıma manidar anma

Bİrçok ülkede olduğu gibi birkaç gün önce Türkiye’de de ilk kez 27 Ocak Yahudi soykırımı kurbanlarını anma töreni düzenlendiğine de dikkat çeken Hasan Bitmez, “Türkiye’de ilk defa Dışişleri Bakanlığı temsilcisi ve İstanbul Valisinin katılımıyla Yahudi soykırımını anma günü adıyla bir ayin gerçekleştirildi. Aslında bu ayinle, gerçekler göz ardı edilmektedir. İsrail’in 50 yıldır yaptığı vahşet, katliam ve cinayetler, bu şekilde örtbas edilmek istenmektedir” dedi. Bitmez, ayine yönelik tepkisini şu şekilde dile getirdi: “İsrail’in Gazzeli kardeşlerimize yaptığı zulümler halen zihinlerdeyken ve Mavi Marmara gemisinin şehitlerinin acısı hala bu kadar sıcakken, hükümet temsilcilerinin iştirakiyle ve İsrail’e karşı duruyor görüntüsü veren bir hükümet zamanında böyle bir ayinin yapılması oldukça manidardır”.

http://www.milligazete.com.tr/haber/gazze-paralari-2-yildir-bankada-189285.htm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: